2009.12.14. 17:11
Szülőhelyemről
Addig kérdezősködtem, keresgéltem, amíg meg nem tudtam, hol lakom. Egy Kámor nevű helyen.
Ezt találtam róla:
"A KÁMOR NEVÉNEK EREDETÉRŐL
Belitzky János, megyénk kiemelkedő tudású történésze másként tartotta a Nógrád megye története című kiadvány első kötetében (Salgótarján, 1972.): "A sámánok emlékét őrzik a "sámán"-t vagy "sámános"-t jelentő török nyelvi eredetű Nagybátony és Felsőlengyend közti Kámos-hegy és a Diósjenő feletti Kámor-hegy neve is. A varázslók, sámánok, táltosok vidékünkön is a mindennapi élet eligazítói sorába tartoztak."
AZ ELSŐ ÍRÁSOS EMLÍTÉSE
Talán pontosabban úgy fogalmazhatnánk, hogy a mindezidáig ismert első írásos említése 1579-ből származik. Elképzelhető ugyanis, hogy a további kutatások újabb adatokkal szolgálhatnak még Kámor történetéhez.
A nógrádi szandzsákhoz, az 1579 február 27-én kelt részletes adódefter szerint 226 helység tartozott. A felsorolt települések közt találjuk Jenőt és külön egy Kamor nevűt is. Kámor vára ekkorra már minden bizonnyal romokban állt. Lehetséges, hogy már a török hódoltság előtt megpecsételődött a sorsa, de az is elképzelhető, hogy a török maga rombolta le az egyébként számára nem különösebben nagy jelentőséggel bíró kis erősséget. Számos más példa igazolja ugyanis, hogy a törökök elpusztították azokat a védekezésre is alkalmas építményeket, (templomokat, jelentősebb kőépületeket) melyek az ellenállás fészkei lehettek. Az viszont, hogy az összeírásban külön szerepel, azt igazolja, hogy laktak még ott adófizetés szempontjából számba vehető emberek."
· 1 trackback Szólj hozzá!
Címkék: család legenda otthon kámor
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Légy része 2010.03.17. 20:10:17
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.